BAŞKANDAN MESAJ

Sevgili dostlarım ve hemşehrilerim,

Mardinli Girişimci İş İnsanları Derneği dernekleşmeden önce Mardinli Genç Girişimci İş İnsanları platformu ismiyle 2 yıllık bir platform geçmişi olmuştur. Bu anlamda MAGİİD’in öncesinden kısaca bahsetmem gerekir. Evet her şey yemekli bir toplantı ile başladı. Zaman ve şartlardan dolayı kısmen uzak kaldığımız ve ortak bir geçmiş paydaya sahip olduğumuz değerli dostlarım; Süleyman Aktaş, Serhat Çiçek, Şeyhmus Tunç, Necmettin Dursun, Umut Çağırtekin, Destan Dilmen ile bir araya geldik. Kısa zamanda birçok kıymetli dostumuz gerek kendileri, gerekse biz irtibat kurarak daha çok bir araya gelmemiz ve bu gücümüzü yine insanlarımızın hizmetine kullanmamız gerektiği konusunda hemfikir olduk. Geçmişimizden ve zengin kültürümüzden güç alarak birkaç ay gibi kısa sürede; 2016 yılının son çeyreğinde Mardinli genç girişimci iş insanları platformu hareketini başlattık. Dernek kurup üye kabul etmek gibi genel uygulanan bir yöntem yerine, öncelikle platform düzeyinde bir araya gelip platform üyelerinin buna karar vereceği bir süreç ve amaç belirledik. Belirttiğim gibi esasen başlarda hiçbir dostumun aklında dernekleşme gibi bir düşünce olmamıştır.
MAGİP (yani Mardinli genç girişimci iş insanları platformunu) günden güne büyüyerek 2 yıl boyunca çok aktif bir şekilde ilerlemiş birçok etkinlik ve toplantı gerçekleştirerek sosyal dayanışma ve yardımlaşma konusunda çok güzel çalışmalara imza atmıştır.

Gelinen süreçte; 2018 yılı ortalarında; MAGİP’i kurduğumuz kurucu değerli dostlarım ve MAGİP’in mevcut üyelerinin ortak iradesiyle karar alınarak, (MAGİD) Mardinli girişimci iş insanları derneğini kurduk.Temelleri bu şekilde sağlam oluşan bu önemli yapı günden güne her zaman üzerine koyarak ilerlemektedir. Çünkü MAGİİD sadece bir dernek değildir birbirine bağlı kocaman ve güçlü bir ailedir.

Yaşamım boyunca demokrasi ve insan hakları evrensel ilkelerine bağlı, tüm inanç ve düşünce özgürlüklerine saygılı, insan olmak gibi en üst kimliği esas alan, farklılığı zenginlik olarak gören bir anlayışa sahip oldum. Zira büyüklerim ve zengin Mardin kültürü bana bunu öğütlemiştir.

Hukukçu kimliğiminde verdiği tecrübe ve bilgilerle ; MAGİİD’in çağdaş uygarlık hedefine ve ilkelerine sadık olarak toplumsal yapının gelişmesine ve demokratik sivil toplum ve hukuk devleti anlayışının yerleşmesine yardımcı olması için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz.
Bu anlamda MAGİİD duruş olarak her türlü demokratik, eşitlikçi ve adaletli siyasal, sosyal ve ekonomik ilişkilerden yana tavır alacak bir vizyonu benimseyecektir.

MAGİD esas olarak;
Türkiye’de öncelikle Mersin’deki Mardinli Girişimci İş İnsanlarını bir çatı altında toplayarak tanışma ve kaynaşmalarını sağlamak,
Mesleki konularda bilgi alışverişini gerçekleştirmek, üyelerin ilgili olduğu özel ve resmi kuruluşlarla ilişkilerini geliştirmek,
Derneğin faaliyet alanına giren konularda kamuoyunu aydınlatıcı çalışmalar yapmak, yerel ve ulusal anlamda ekonomik,
Kültürel ve sosyal konularda fikirler ve projeler üretmek,
Maddi manevi yardım ihtiyacı içerisinde bulunan kişi ve kurumlara yasal mevzuata uygun çerçevede yardım faaliyetlerinde bulunmak,
Çeşitli konularda bilimsel araştırmalar yaptırtarak kamuoyunu aydınlatmak,
Mevcut yasalar çerçevesinde yurtiçi ve yurtdışındaki benzer kuruluşlarla işbirliklerini geliştirmek suretiyle üyelerinin ve ülke ekonomisinin yararlanmasını amaçlamaktadır.
Özetle ilkelerimiz ve amaçlar doğrultusunda her zaman daha iyisini yapma gayesiyle hareket edeceğiz. Bunu gerçekleştirebilecek güce ve kararlılığa sahip bir aileyiz. Bizler Mardinli İş İnsanları olarak bireysel olsun kollektif anlamda olsun her zaman üretmeye devam edip, özelde bulunduğumuz şehre genelde ülkemize ekonomik olarak katkı yapmaya devam edeceğiz. Buradan aldığımız güçle de insanlarımıza maddi ve manevi anlamda katkılarımızı da her zaman yapmayı sürdüreceğiz.

Neden mi bu kadar Mardin diyoruz; Dile kolay tam yedi bin yıl gibi kadim ve zengin bir tarihe sahip olmuş ve nice medeniyetlere ev sahipliği etmiş bir şehir olan Mardin’in evlatlarıyız.  Türk, Kürt, Arap, Ermeni, Süryani, Keldani ve Ezidilerin kardeşçe bir arada yaşadığı, hilalle haçı bir arada görebileceğiniz, ezanla çanı aynı anda duyabileceğiniz, adeta bir Türkiye mozaiği olan tek yerdir Mardin. Müslüman, Süryani, Yezidi ve Yahudilerin kardeşçe birlikte aynı havayı kokladıkları şehirdir Mardin. Mardin’in örnek oluşu buradan gelmektedir. Bu anlamda bizler diyoruz ki bütün dünya Mardin’leşmelidir.

Ezan ve çan sesinin birbirine karıştığı dillerin ve dinlerin şehrinin evlâdı olmaktan dolayı her zaman gurur duyuyorum. Bizler Mardinli olarak Mardin’deki dinler diller arası barış ve hoşgörü iklimini; geçmişte olduğu gibi yaşadığımız şehir olan Mersin’de de ve yaşamımızın her alanında da her zaman yaşayacak ve yaşatacak bir duruş içerisinde olacağız.

İlk andan beri değerli dostlarımla bu güzel yolda ilerlemekten onur duyuyorum. Kurucu başkanlık için teveccühte bulunan yönetim kurulu ve üyelere bu görevden dolayı teşekkür ediyorum.

Daha yolun başındayız diyorum. Çünkü yapacak çok işimiz, söyleyecek çok sözümüz var. MAGİİD ailesi günden güne daha güçlü, daha kararlı ve ilkelerinden ödün veremeyecek bir kuruluş olarak yoluna devam edecektir. Sizlerden aldığımız güç ve azmimizle çalışmaya devam edeceğimizi belirtmek isterim. Şüphesiz hayal etmek, inanmak ve umut etmek her zaman hedeflere götürmede ilk ve en önemli adımdır. Gücünü insanlarından MAGİİD gücünü yine insanları için kullanacaktır. Yerel ve ulusal anlamda önemli bir sivil toplum kuruluşu olarak her zaman üretmeye ve paylaşmaya devam edeceğiz.

Sevgi ve saygılarımla
Av.Bilal ORAK
Mardinli Girişimci İş İnsanları Derneği Başkanı